Marzenie które zabiło...
- Black_Raven
- 18 lut 2022
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 19 lut 2022
Praca stewardessy była jej marzeniem. Neerja Bhanot urodziła się 7 września 1963 roku w Chandigarh w Indiach. Jako wyczekiwana córka Ramy i Harish'a Bhanot. Neerja ukończyła szkołę średnią w Bombaju i St. Xavier's College. Na studiach spotkał ją fotograf poszukujący modelek do pracy. Jednak odrzuciła propozycję. Po zakończonej edukacji, zgodnie z tradycją Neerja zgodziła się na ustawione małżeństwo z mężczyzną pochodzącym z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po rozpadzie współżycia małżeńskiego, Neerja powróciła do modelingu. Jej wizerunek można było zobaczyć w reklamach telewizyjnych jak i w tradycyjnych papierowych. Reklamowała między innymi pastę do zębów Binaca, krem Vicco Turmeric czy Vaporex.
Po pewnym czasie wysłała swoje zgłoszenie do pracy w liniach lotniczych Pan-Am, największego w tamtym czasie przewoźnika lotniczego na świecie. Szanse na zdobycie pracy były bardzo niskie, ponieważ do linii wpłynęło aż 10 000 ofert pracy. Neerja znalazła się wśród 80 najlepszych kandydatek. Kurs przygotowawczy do pracy jako stewardessa odbyła w Miami na Florydzie w USA. Następnie rozpoczęła stałą pracę na pokładzie samolotów linii PanAm jako członek obsługi pokładowej. Tym samym linia stworzyła pierwszą w swojej flocie załogę w całości złożoną z mieszkańców Indii. Nowe źródło stałego dochodu nie spowodowało jej odejścia od modelingu, Neerja nadal brała udział w sesjach zdjęciowych.
5 września 1986 roku po zakończonej sesji zdjęciowej dziewczyna udała się do domu po rzeczy osobiste, a następnie udała się na lotnisko w Mombaju, aby przygotować samolot Boeing 747-121 o rejestracji N656PA do lotu. Lot PanAm 73 rozpoczynał się w Sahar International Airport w Mumbaju w Indiach, miejscem docelowym był port lotniczy JFK International Airport New York. Planowo samolot miał wykonać dwa postoje na lotnisku Jinnah International Airport Karachi (Pakistan) i na lotnisku we Frankfurcie nad Menem (Niemcy).

Podczas postoju w Karachi do samolotu wdarli się pakistańscy ekstremiści należący do organizacji terrorystycznej Abu Nidal. Żądali oni lotu na Cypr i uwolnienia przetrzymywanych na wyspie więźniów odpowiedzialnych za ataki terrorystyczne.
Neerja w porę powiadomiła kabinę pilotów o incydencie, dzięki czemu piloci pozostawili silniki w trybie postojowym i uciekli przez właz umieszczony w dachu Boeinga 747-121. W tamtych czasach nie było jeszcze przepisu, który nakazywał montowanie kuloodpornych drzwi otwieranych wyłącznie przez pilota. Takie prawo wprowadzono dopiero po zamachach z 11 września 2001 roku. W trakcie okupacji maszyny przez porywaczy Neerja zadecydowała o zebraniu paszportów pasażerów oraz poleciła reszcie personelu ukrycia amerykańskich paszportów, aby uniknąć ewentualnych prześladowań podróżnych będącymi obywatelami USA.W czasie porwania na pokładzie samolotu znajdowało się 365 pasażerów 11 narodowości wraz z częścią załogi, której nie udało się uciec, w tym Neerja. Ten lot był jej pierwszym kursem jako "Starsza Stewardessa". Awans dostała już w wieku 22 lat. Do swoich obowiązków podeszła bardzo pieczołowicie, po ucieczce załogi jako najstarsza stopniem przejęła dowodzenie na pokładzie samolotu. Przez cały czas kryzysu na pokładzie uspokajała pasażerów oraz utrzymywała kontakt z terrorystami, aby jak najdłużej utrzymać spokojną atmosferę. Po około 17 godzinach, zdenerwowani porywacze otworzyli ogień do pasażerów. W tym czasie korzystając z panującego chaosu otworzyła drzwi pozwalając pasażerom na ucieczkę. Sama do końca pozostała na pokładzie pilnując by wszyscy podróżni opuścili pokład. Nasza bohaterka zauważyła przerażone dzieci, które schowały się pod siedzeniami. W ostatniej chwili zabrała je do wyjścia i je wypchnęła. W tym momencie zobaczył to jeden z terrorystów i otworzył w ich stronę ogień. Neerja zasłoniła swoim ciałem trójkę dzieci, wystawiając się na śmiertelny ostrzał z Kałasznikowa. Tym samym oddała swoje życie ratując najmłodszych. Wypełniła etos załogi pokładowej oraz wykazała się niewyobrażalnym heroizmem. Tego dnia życie straciło 20 pasażerów w wyniku pokazowych egzekucji mających na celu wymuszenie określonych żądań, a 150 zostało rannych. Neerja Bhanot zmarła na lotnisku odchodząc na wieczną służbę dwa dni przed jej dwudziestymi trzecimi urodzinami.
Pośmiertnie została odznaczona Ashok Chakra Award, jest to

najwyższe odznaczenie za odwagę w czasach pokoju w Indiach. W 2005 roku jej brat, Aneesh Bhanot udał się do Waszyngtonu, aby odebrać nagrodę Justice for Crimes Award, pośmiertnie nadaną w ramach "Annual Crime Rights Week". W 2016 roku napisał książkę "Neerja którą znałem" na jej podstawie nakręcono film "Neerja", w którym główną postać zagrała Sonam Kapoor. Jej rodzice założyli Neerja Bhanot Pan Am Trust z pieniędzy za ubezpieczenie i funduszy od Pan American World Airways za używanie marki Pan Am w tytule. Przyznają co roku dwie nagrody, jedną na cześć członka załogi lotniczej na całym świecie, która działa poza wezwaniem do służby, a drugą dla Indianki, która pokonuje niesprawiedliwość społeczną i pomaga innym kobietom w podobnej trudnej sytuacji społecznej. Została również uhonorowana nagrodą Flight Safety Foundation Heroism Awards 1987 przez organizację Flight Safety Foundation, która działa na rzecz bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego. Fundacja przyznaje nagrodę członkom załóg latających, obsłudze naziemnej oraz innym pracownikom cywilnym sektoru lotniczego za okazany heroizm podczas służby.
Takie poświęcenie wymaga szczególnej uwagi oraz szacunku, aby postać, która dokonała tego czynu została długo w naszej pamięci oraz była godnym wzorem do naśladowania.

Cześć jej pamięci!
To wszystko na dziś. Mam nadzieję, że historia którą przygotowałem czytaliście z zainteresowaniem. Strasznie ciężko było mi to przygotować, gdyż tak po ludzku, szkoda mi, że ktoś stracił życie za.... no właśnie za co? Za religię? Za ideologię? Chyba nigdy nie zrozumiem takich ludzi którzy mordują, bo dzięki temu będą w niebie. To tyczy się wszystkich religii, ideologii. Coś co nakazuje człowiekowi zabijać innych ludzi powinno być to prawnie zakazane, by takie historie nigdy więcej się nie wydarzyły. Jestem na tyle dziwnym człowiekiem, że prace nad tym wpisem dzieliłem na kilka etapów. Nie dałbym rady napisać tego za jednym posiedzeniem.
Przygotował Black_Raven wraz z SAPL ;)
Comments